Projekt PĚT VĚT představuje 5 výtvarných příběhů umělců, jejichž tvorba zvítězila nad nejtěžšími životními výzvami a zavála je do dalekých koutů, aby nakonec našli sami sebe. Tento koncept poukazuje na fakt, že mnozí z nás čelí rozhodnutí opustit svůj rodný domov, aby začali budovat nový úplně jinde. V poznání a výzvě začlenění se, hledáme nejen důvod naší existence, ale i způsob, jakým můžeme být jeden druhému prospěšní. PĚT VĚT je souhrnem těchto cest a pokusů podepsat se v knize existence tak, aby ti, kteří tento příběh čtou po nás pochopili, kým jsme být chtěli a kým jsme se stali.
V expozici bude zastoupena tvorba současných umělců, kteří se prezentují převážně malbou a sochou. Výběr tvorby by měl být hutný, strukturovaný a živočišný, podtrhávat aspekt rukopisu a pohybu při samém výkonu. Médium je vybráno tak, aby volba materiálu byla výrazná a výpověd skrze něj tak upřímná a emotivní. Dílo by mělo reprezentovat niternou potřebu s divákem intenzivně komunikovat, at už skrze výběr barev, materiálů, či námětů děl.
V konceptu PĚT VĚT má funkci i prvek performance, kdy autorka projektu umístí před úvodem obraz v prostorách vstupu do galerie. Vyvrcholením tohoto díla bude začlenění návštěvníka do obrazu svou vlastní barevnou čárou.
Tímto autorka apeluje na fakt, že se lidé kolem nás podepíší do našeho života a jejich vliv neznamená, že ztrácíme své vlastní já, ale obohacujeme se o tento pomyslný podpis druhých zážitky, bez kterých bychom nebyli sami sebou. Zásah návštěvníků do díla autorky bude poslední větou. Obraz PĚT VĚT bude vypovídat o tom, že vytvořený obraz nebude ostatními znehodnocen, ba naopak dotvořen. První zápisy učiní spoluvystavující, prolomí tím strach ostatních zasáhnout.
“Náš život jakoby nebyl, pokud ho nesdílíme s ostatními. Naše tvorba jakoby nebyla, pokud neobohatí ostatní
Foto: D. Dusík, M. Trizuljak, O. Schnabl, Z. Vacek, J. Kraváček, P. Hogel